Pod takim hasłem odbyło się tegoroczne XVI Spotkanie Organizacji działających na Obszarach Wiejskich w Marózie k/Olsztynka .Jego uczestnicy poznali procedury i narzędzia, za pomocą których mogą wyrazić swój głos, tak aby ich interesy zostały uwzględnione w lokalnym prawie i decyzjach samorządu. Dowiedzieli się, jak współdziałać, by ich lokalna przestrzeń była zgodna z ich marzeniami, by byli w niej gospodarzami i decydowali o jej kształcie.

My też tam byliśmy. Stowarzyszenie Przyjaciół Niewodnicy reprezentowały: ALINA JABŁOŃSKA DOMURAT i ELŻBIETA GRUŻEWSKA. Wiedzę zdobytą na warsztatach i spotkaniach z uczestnikami postaramy się przenieść do naszego lokalnego środowiska.

Gmina jest dobrem wspólnym. Gmina to nie tylko władze i urzędnicy. My wszyscy tworzymy wspólnotę samorządową i z naszych wartości wypływa to, jak chcemy ją kształtować – powiedziała Justyna Duriasz-Bułhak, członkini zarządu Fundacji Wspomagania Wsi.

O potrzebie współtworzenia i pielęgnowania samorządności mówił też Piotr Szczepański, prezes Fundacji Wspomagania Wsi. – Nie możemy pozwolić, żeby ktoś odebrał nam prawo do decydowania o naszej przyszłości. Zbudowanie ram prawnych nie wystarczy. Musimy dbać o to, żeby każdy mógł korzystać z szansy rozwoju, którą dostaliśmy.

Krzysztof Margol, prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju „Nida” dodał też, że gmina jest dobrem wspólnym, o które trzeba walczyć i troszczyć się, ponieważ nie będzie trwać samoistnie.

Z uczestnikami spotkał się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

maroz 2017 grupa logo[1]