„QUO VADIS” Henryka Sienkiewicza to lektura tegorocznej ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej RP.
Niewodnica też za sprawą Stowarzyszenia Przyjaciół Niewodnicy włączyła się w tę piękną akcję. I w minioną sobotę, 3 września 2016, przy Świetlicy Wiejskiej mieszkańcy czytali fragmenty powieści historycznej Quo Vadis. Byliśmy jednym z 2000 miejsc w całej Polsce i za granicą gdzie tę książkę czytano.
Najstarsze wydawnictwo jakie u nas przyniesiono pochodziło z roku 1956 i właściciel tego egzemplarza otrzymał nagrodę.Natomiast wszyscy Ci, którzy przynieśli ze sobą książki otrzymali stempel, który przesłała do nas Kancelaria Prezydenta RP. Super pamiątka. A ci, którzy czytali, wpisali się do książki, która pozostanie w naszych zbiorach na pamiątkę tego wydarzenia.
Na zakończenie Akcji w Ogrodzie Saskim w Warszawie Pan Prezydent przypomniał, że w „Quo vadis” zwyciężyło dobro, które nie miało siły militarnej. Miało jednak – jak zauważył – siłę ducha, siłę wiary. „Może właśnie dlatego Polacy jeszcze w tamtym okresie pod zaborami, kiedy Polski nie było, a Sienkiewicz napisał swoją powieść, tak bardzo ją pokochali”, ocenił. „Bo jakże to było wtedy dla nich znajome. Nie mamy siły, ale mamy wiarę, nie mamy władzy, ale mamy ducha. Jesteśmy nawet gotowi za naszą wiarę w Polskę, polskość, za tę naszą wiarę chrześcijańską oddać życie”, powiedział.
Oprawa graficzna, kostiumy i plakaty przygotowała nam Ela Stelmaszuk.
Poniżej mini fotoreportaż z niewodnickiego czytania.