W 2002 roku, z inicjatywy ówczesnych władz gminy i działającego wówczas na jej terenie Szwadronu Kawalerii ZAZA zorganizowano pierwszy Dzień Konia na Podlasiu. Impreza miała kultywować tradycję podobnych świąt, organizowanych na tych terenach przed II wojną światową. Od 2009 do 2016 roku impreza gościła w Majątku Howieny w Pomigaczach.

Tegoroczna XIV edycja miała miejsce w Niewodnicy Kościelnej.

Dzień Konia na Podlasiu to przede wszystkim championat młodych koni zimnokrwistych. W czterech osobnych kategoriach o laur pierwszeństwa ubiegały się roczne i dwuletnie klaczki i ogiery.

Ale to nie jedyna atrakcja czekała na tych, którzy odwiedzili Niewodnicę Kościelną. Miłośnikom koni organizatorzy przygotowali pokazy Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Było można posłuchać utworów lekkich i przyjemnych w wykonaniu dzieci i młodzieży. Wystąpił zespół Trzy Palce, a po nim gwiazda wieczoru, dobrze przyjęty Janusz Laskowski, który jak powiedział, już od wielu lat , przynajmniej jeden raz w roku jest w urokliwej Niewodnicy i jest w niej zakochany , jak zaśpiewał w jednej z piosenek.

Stowarzyszenie Przyjaciół Niewodnicy również zaznaczyło swoją obecność. W naszym firmowym namiocie swoje prace prezentowali, co widać na zdjęciach, mieszkańcy Niewodnicy: Ela Stelmaszuk, Jan Kazberuk a także zaprzyjaźniona z nami Maria Woronowicz, siostra aktora Piotra Woronowicza znanego z odtwórcy głównej roli w filmie o ks. J.Popiełuszce.