W roku 2009 Stowarzyszenie Przyjaciół Niewodnicy w ramach konkursu ogłoszonego przez Fundację Wspomagania Wsi otrzymało dofinansowanie w wysokości 10.000 złotych na realizację projektu”Historia krzyżami pisana – śladami naszych przodków przez dzieje Polski i Niewodnicy”.

Projekt uwzględniał odnowienie jedynie zabytkowych krzyży metalowych – kutych i odlewanych. Niektóre z nich zostały umieszczone w małym lapidarium, tuż za główną bramą, po prawej stronie. Jednym z etapów realizacji projektu było wykonanie tablicy informacyjnej o niewodnickim cmentarzu parafialnym oraz mapkę jego starej części z zaznaczonymi obiektami,które uznaliśmy za warte uwagi. W ramach tego projektu wydaliśmy również książkę /folder/ przewodnik ukazujący urodę nie tylko dziewiętnastowiecznych kowalskich krzyży, również informację o naszych zabytkach.

Realizacja projektu mimo oporu księdza proboszcza przyniosła wymierne i zauważalne efekty. Zaangażowanych w projekt było wielu wolontariuszy, wielu parafian. Miejsce wypiękniało i wielu mieszkańców nasz pomysł bardzo się spodobał i proszą o poszerzanie lapidarium,bo zabytkowych krzyży wciąż przybywa.